
Van mire építeni: az utóbbi négy évben mintegy 200 millió forintot használtak fel beruházásra. A helybeliek régi vágya teljesült az útfelújítással: a kátyús Rózsa és Pacsirta utcát közel 400 méter hosszan leaszfaltozták, s csaknem 11 millió forintért falubuszt vásároltak. Segítségével, ha kell orvoshoz szállítják az időseket vagy ebédet visznek nekik, ám ha arra van igény, akkor a helyi civil szervezetek – Napsugár Egyesület, Citerás Hagyományőrzők Egyesület, Ifjúsági Klub – is igénybe vehetik a járművet. A faluépítő akció része volt a polgármesteri hivatal energetikai korszerűsítése: a csaknem 25 millió forintos építkezés során napelemet szereltek fel, a külső hőszigetelés mellett a nyílászárókat is kicserélték. Tavaly adták át a felújított létesítményt, s úgy kalkulálnak: évente nagyjából 1,5 millió forintot takarítanak meg. S időközben a közvilágítás is megújult: a régi izzók helyett most már LED-lámpák világítanak a község utcáin. Szabó Pétertől tudjuk: egy másik haszonjármű is rendelkezésükre áll. A közmunkaprogramban végzett kiemelkedő munkájuk elismeréseként 2016-ban díjat és támogatást kaptak a Belügyminisztériumtól, s így jutottak a hétszemélyes, platós gépjárműhöz.
– Ezzel közmunkásokat szállítunk, s a csapat által gyártott térkövet is fuvarozzuk – mondta a polgármester, aki, ha úgy alakul, segít a térkövezésnél, a betonozásnál éppúgy, mint a hegesztésnél. – Októberben sem állt le a munka, az eredményes pályázat teszi lehetővé, hogy a faluháznál kemence épüljön. Alig várjuk, hogy elkészüljön, többen már érdeklődtek az átadás időpontjáról. A közösségi rendezvényeinken kenyeret, húst vagy kelt tésztát lehet sütni a szabadtéri kemencében, s a hangulatos találkozóhely környékének további szépítését is feladatunknak tartjuk. A színpad fölé tetőt húzunk, míg az idelátogatók részére kényelmes ülőhelyet alakítunk ki. A faluház még vonzóbbá válhat, ahol 2020-ban is több olyan összejövetelt tartunk majd, amely valamennyi korosztály számára lehetőséget nyújt a szórakozásra. Így a fiatalok részére is, ami különösen lényeges. A jövőt tekintve megnyugtatónak tartom, hogy több ifjú pár vásárolt házat a településen és helyben akar boldogulni.
S ha már jövő és tervezés, akkor további építkezések helyszíne lesz a község. Szabó Péter szerződést kötött Obbás Gyula, igali polgármesterrel a szennyvízhálózat kiépítéséről, mely a közeljövőben megvalósul. Szentgáloskéren közel 170 ingatlan kapcsolódhat a rendszerre. Emellett új aszfaltcsíkot kap a József Attila és a Pacsirta utca, az Akácfa utcában a járdát teszik rendbe. Erre csaknem 30 millió forintot fordíthatnak, az egykori iskola épületébe tájházat álmodtak. A civil szervezetek közösségerősítő tevékenységükhöz 2020-ban is számíthatnak a támogató forintokra, s a közhasznú munkások bevonásával folytatják az utcák, terek gondozását, karbantartását. A polgármester rámutatott: olyan építkezésekre vállalkoznak, amelynek örülnek a helyiek és a község érdekét szolgálják.
– Sikerült megvalósítani a terveket – hangsúlyozta Szabó Péter. – A soron következő feladatra összpontosítunk, s nagy energiával vágunk az újabb munkába.